13 wrz 2015

0

Kamil sztukuje #11 Wycieczka po muzeum książki


A dokładniej po muzeum książki artystycznej. Jedyna taka instytucja w kraju, która czynnie zajmuje się dziedziną książki artystycznej. Co w takim muzeum można zobaczyć? Zwykłe książki? Sądzicie, że takie muzeum miałoby rację bytu? Wszystkie skarby literatury światowej są przechowywane w bibliotekach i właśnie to takie instytucje mają obowiązek utrzymanie ich przy życiu. Żeby takie drogocenne egzemplarze zobaczyć trzeba mieć specjalne pozwolenia lub trochę szczęścia i odpowiednich kontaktów. Zwykłym, szarym obywatelom pozostaje oglądać wystawy poświęcone mniej ważnym egzemplarzom historycznym. A co jeśli ktoś chciałby spojrzeć na świat książek w ciut inny sposób?Zapraszam na wycieczkę po Muzeum Książki Artystycznej.

Jak myślicie, gdzie znajduje jej się siedziba? Jeśli ktoś pomyślał o Łodzi, miał rację! Przecież to niezwykle kulturalne miasto :) Siedziba Muzeum mieści się w dawnej willi Henryka Grohmana, łódzkiego fabrykanta i mecenasa sztuki. Willa znajduje się na terenie Księżego Młyna i tak naprawdę to dzięki jej właścicielowi, człowiekowi, który niezwykle mocno starał się o zachowanie polskiego dorobku kulturowego, możemy pojechać do Łodzi i to właśnie tam przenieść się do zupełnie innego świata.
Czym jest książka artystyczna? Na samym wstępie każdy może powiedzieć, że na pewno nie będzie to typowa cegiełka, jaką możemy spotkać w różnorakich księgarniach. Książka artystyczna opisuje książki-dzieła, bardziej rzeźby i obrazy niż sam tekst. Wartości prezentowane przez taki twór mają czysto emocjonalny wydźwięk - nierzadko są to kolaże, bogato zdobione różnymi technikami, oprawione w opasły tom czy też rzeźby wykonane po prostu z książki. Artysta, tworząc swoje dzieło chciał pokazać siebie, zamknąć w swoim pomyśle część siebie, przekazać coś widzowi. Brzmi może i banalnie, ale efekty tych prac są oszałamiające.
Wracając do MKA. Ich działalność nie opiera się tylko i wyłącznie na kolekcjonowaniu polskich i zagranicznych dzieł. Muzeum Książki Artystycznej prowadzi działalność twórczą, wystawienniczą, konserwatorską i edukacyjną, współpracuje też z wieloma instytucjami zagranicznymi promując polską sztukę książki na świecie - wystarczy wspomnieć o wystawie "Skryptorium" we Frankfurcie czy wystawie w Tokio z 2011 roku, gdzie wystawiono ponad 150 prac polskich artystów. Book Art Museum to nie tylko książki - przechowuje się tu także zabytkowe urządzenia drukarskie, papiernicze, introligatorskie. W planach jest stworzenie galerii ukazującej historię książki - od kodeksów średniowiecznych do e-booków. Wszystko po to, by pokazać, że polska książka artystyczna jest wyjątkowa.
Przy MKA działa biblioteka, gromadząca m.in. katalogi wystaw, książki artystyczne i druki specjalne oraz publikacje z dziedziny teorii, historii i technologii książki. Cykliczne warsztaty dla dzieci i dorosłych zbierają coraz więcej uczestników. Muzeum ma własne wydawnictwo, fundację, która zbiera pieniądze na remont budynku, przy którym mieści się Muzeum Książki Artystycznej. Liczne nagrody dla Muzeum tylko potwierdzają wagę tej instytucji dla narodowego dziedzictwa. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, kliknij w link pod tym tekstem, tam znajdziesz o wiele więcej informacji.0 komentarze:

Prześlij komentarz