12 mar 2014

23

Zapraszam do Piekła..
Opowiem Wam pewną historię i dzięki temu dowiecie się, dlaczego lubię książki Browna z Robertem Langdonem w roli głównej.

Kilka lat temu wyjechałem do Włoch na wakacje. Byłem młodym szczylem, rodzice postanowili, że wyślą mnie na kolonie. Padło na Włochy, bo kultura, bo starożytność, bo trzeba coś w życiu zwiedzić. Wtedy byłem pasjonatem historii, lekko zagubionym i nieśmiałym, więc taka wyprawa była wówczas przygodą życia. Mieszkaliśmy w ośrodku wczasowym na Morzem Adriatyckim, pięćdziesiąt metrów od plaży, słońce, piasek, ciepła woda. 

 

                   Mieliśmy zorganizowane dwie wycieczki. 

Pierwsza do Rzymu. 

Pobudka o trzeciej nad ranem, spakować niezbędne rzeczy, odpowiedni strój do Watykanu, kanapki i heja do autobusu. Podróż czterogodzinna, zawitaliśmy do wiecznego miasta wczesnym rankiem, lekko zaspani i zmęczeni. Pierwsze odczucia? To miasto ma duszę, ono żyję. Gwar ludzkich głosów, furkotu skuterów, spaliny samochodów. Drugie odczucie? Niesamowicie upalnie, była siódma rano, termometry wskazywały trzydzieści dwa stopnie w skali Celsjusza. 

 Nasza trasa wyglądała mniej więcej tak: Zamek świętego Anioła --> Watykan --> Piazza Navona  --> Fontanna di Trevi --> Schody Hiszpańskie --> Panteon --> Forum Romanum --> Koloseum. Nie wspomnę o masie kościołów, rzeźb, kamienic, obelisków, które widzieliśmy tamtego dnia, a których nazw nie pamiętam.  Nie będę opisywał wszystkich zabytków, moich odczuć czy też spostrzeżeń – to trzeba zobaczyć. Powiem tylko, że Bazylikę świętego Piotra trzeba odwiedzić, to zupełnie inna budowla na żywo, od tej, którą widzimy w telewizji czy filmach. 

Po ośmiu dniach wróciłem do domu i wpadłem w niewesoły sentymentalizm. Przecież ja tego drugiego raz nie obejrzę, zostaną wspomnienia, zdjęcia. Nie zjem już tamtejszych owoców, nie zasmakuję w prawdziwych włoskich lodach. I po kilku tygodniach zobaczyłem książkę Dana Browna „Anioły i Demony”. Kupiłem bez wahania, przeczytałem w dwa dni. W tym miejscu, gdybym mógł, podziękowałbym autorowi osobiście za to, że przywrócił moje wspomnienia, przypomniał zapomniane, odświeżył zakurzone. Opisał zabytki jako żywe twory, uświadomił mi, że widziałem pamięć czasów minionych, przecież te dzieła tworzyli Michał Anioł czy Bernini! To dlatego czytam książki Browna z wypiekami na twarzy i nie mogę się doczekać co będzie na następnej kartce. Może i nie jestem obiektywny, ale czemu miałbym taki być?

Wczoraj skończyłem „Inferno”.

Robert Langdon, przystojny elegancki mężczyzna w odprasowanym i ewidentnie drogim, szytym na miarę garniturze, do tego wypowiadający się z niezwykłą błyskotliwością i pasją, z zegarkiem z postacią Myszki Mickey na ręce, tym razem budzi się we florenckim szpitalu, z dwudniową amnezją, i raną postrzałową z tyłu głowy. Za towarzyszkę ma tajemniczą lekarkę Sienne Brook, i tym razem to on jest zwierzyną, to on musi uciekać, zdecydować kto jest sprzymierzeńcem, a kto śmiertelnym wrogiem.

Tym razem Brown zostawia w spokoju Watykan, kościół i prowadzi nas do hm.. miejsca totalnie skrajnego, do samego piekła, miejsca skąd pochodził Dante Alighieri, autor „Boskiej komedii”. Chyba każdy z nas za to wyjątkowe dzieło, a jego pierwsza część „Inferno” czyli Piekło, najbardziej straszna i przerażająca, pokazuje drogę Autora przez dziewięć kręgów piekielnych, w których pokutują grzesznicy za wszystkie swoje grzechy. Ich męki i cierpienia zostały tak ukazane, by przestrzec czytelników przed popełnieniem tych samych czynów, inaczej, skończą tak samo jak oni. I właśnie wokół tego monumentalnego dzieła toczy się akcja najnowszej książki Browna. Langdon kluczy między jedną wskazówką, a drugą, biega po Florencji i Wenecji od jednego zabytku do drugiego.

Brown ma specyficzny styl pisarski, nie daje odetchnąć czytelnikowi ani na chwilę, akcja goni akcję, wszystko jest dopracowane do najmniejszego szczegółu. Jest coś wyjątkowe w jego lekturach, a mianowicie, największe zwroty akcji nie są spektakularnymi akcjami głównego bohatera, który przy okazji zdemoluje pół miasta i wybije tuzin swoich przeciwników. Nie. Zwroty akcji to wykłady Roberta. On nas uczy i uświadamia gdzie popełniliśmy błąd w rozumowaniu, pokazuje jak należało spojrzeć. Opisuje budynek, rzeźbę, obraz w sposób przystępny dla zwykłego, nie interesującego się sztuką czytelnika. Jego książki są nazywane „Książkami lotniskowymi” lub „lekturą podróżną” co znaczy, że najlepiej się je czyta w pociągu czy samolocie. Ale czy to źle? Brown nigdy nie aspirował do miana pisarza wybitnego, którego będą wielbić miliony. W poprzednich częściach mieliśmy mało ważne problemy naukowego świata, zawarte w mistycznych organizacjach, książkach, Brown stawiał kontrowersyjne tezy, popierał je często wyimaginowanymi hipotezami. Teraz jest inaczej. W fabułę wplątał problem niezwykle ważny dla każdego z nas. Tym razem świat stoi w obliczu niezwykle groźnego niebezpieczeństwa, które jest tykającą bombą z opóźnionym zapłonem. 

Byłem we Florencji. Byłem w Wenecji. Widziałem maskę Dantego, widziałem „Mapę Piekieł” Botticellego, dzwonnice Giotta, Pałac Vecchio, Pałac Medyceuszy, Bazylikę świętego Marka, Plac świętego Marka, Pałac Dożów, Most Westchnień. Po tylu latach, gdy sięgnąłem po „Inferno”, zapomniane wspomnienia wróciły ze zdwojoną siłą. Mam obraz tego co się dzieje w książce, widzę jak Langdon wkrada się do Palazzo Vecchio,  ogląda maskę Dantego, a następnie ją.. Okej, bez spojlerów. Znów przeżywam to samo, wracam do ukrytych wspomnień, które zostaną u mnie na zawsze, i znów chciałbym podziękować autorowi za możliwość kolejnej wędrówki po Włoszech,  już myślałem, że do nich nie wrócę.

Język autora nadal jest gładki i lekki, przystępny dla każdego. Nie mamy tu naukowych określeń ani specjalistycznych nazewnictw. Wszystko jest tak skonstruowane, by każdy mógł tę książkę przeczytać i ją zrozumieć. Owszem, nie brakuje jej wad, jest schematyczna, która moim zdaniem jest największą bolączką autora. Znów mamy Langdona uwikłanego w tajemniczy spisek, realne zagrożenie też mamy, piękną kobietę u boku profesora też znajdziemy, psychopatycznego miliardera z przerażającą wizją przyszłego świata również uświadczymy. Jednak mi to nie przeszkadza, książka pochłania, jest napisana takim stylem, że każdy powinien dać się wciągnąć w magiczny świat Roberta. 

A zakończenie? Moim zdaniem najlepsze ze wszystkich książek, i nie chodzi tu o rozwiązanie fabuły i akcji, finałowe rozrachunek kto jest tak naprawdę dobry, a kto zły. 

 Urok tej książki polega na tym, że gdy ją już skończymy, zamkniemy, to posiedzimy/poleżymy przez kilka chwil w tej samej pozycji, zastanawiając się nad zagrożeniami dzisiejszego świata i czy owo zagrożenie opisane przez Browna nie jest aby najbardziej realne? Mentalnie przez te 591 stron jesteśmy przygotowywani na sformułowanie odpowiedzi na to pytanie, jednakże..

„Naszej cywilizacji grozi zagłada, i to rychła, o ile nie dojdzie do drastycznych zmian.. Obliczeń nie da się podważyć.”

Wydawnictwo
Wydawnictwo Sonia Draga

Data wydania
9 października 2013

Liczba stron
592

Ocena
7/10

23 komentarze:

 1. Takie zaproszenie, i to z rana? Piekło to tylko wieczorami :)

  A tak poważnie, to Inferno chodzi za mną od dłużnego czasu. Z Danem Brownem mieliśmy ostatnio ciche dni, wiesz każda książka w ten sam deseń, w końcu się obraziłam i odstawiłam. Może czas dać mu kolejną szansę? Sama nie wiem.

  OdpowiedzUsuń
 2. Tak, to jest największa wad Browna, pisze tak samo, tylko zmienia problem i lokalizację ;D
  Ja oceniłem ją na , ale jestem świadom, że inni oceniliby ją dużo gorzej ;))

  OdpowiedzUsuń
 3. Oj, wyprzedziłeś mnie, u mnie Inferno stoi na półce i jakoś się zebrać nie mogę :) Zachęcająca recenzja i przyjemnie napisana, tylko błagam, powiększ literki i może pogrub? Zupełnie ich nie widać na zielonym tle. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cały czas kombinuję ze stylem i kolorami bloga, dlatego mogą pojawiać się jakieś trudności z czytaniem ;( jutro będzie już wszystko okej! ;D dziękuję za opinię ;)

   Usuń
 4. Przyznam się, że Browna jeszcze nie znam. Mam go dopiero w dalekich planach.
  Fajnie się czytało Twoją recenzję :)

  Zapraszam do siebie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam serdecznie! ;) Dziękuję za opinię, a Twojego bloga odwiedzam regularnie ;)

   Usuń
 5. Do książek Browna nigdy mnie nie ciągnęło...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z Brownem jest tak, że albo się go lubi, ale nie ;D

   Usuń
 6. A ja lubię Browna, mimo, iż zarzuca mu się schematyczność. Ważne , że umie budować napięcie i emocje, a w jego książkach z pewnością tego nie brakuje :)
  Ps. Mam problem z dodaniem do obserwowanych, ale jeszcze tu wrócę i ponowię swoja próbę, pozdrawiam ):

  OdpowiedzUsuń
 7. Książkę mam w planach. Kupiłam ją w prezencie gwiazdkowym mojemu bratu, więc niedługo pożyczę ją od niego. Też lubię twórczość Browna. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja jestem wciąż do tyłu z trzema powieściami Browna, tak że jeśli już się kiedyś z nimi uporam, być może kupię i Inferno :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Zgadzam się z Tobą, co do twórczości Browna - może jest schematyczny, ale...czy naprawdę to jest najważniejsze?
  Dzięki za cudny opis wycieczek po włoskich miastach. Kocham Włochy i nie mów mi tylko, ze już tam nie wrócisz. Wrócisz i to nieraz :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Uwielbiam książki Browna i wściekam się na wydawnictwo, bo już od dawna chcę sięgnąć po "Inferno", czekam tylko na wydanie ilustrowane - o ile w ogóle się doczekam. W każdym razie nic to, że Brown jest schematyczny! Akcja jest wartka, tematyka ciekawa, a ludzie mają szansę dowiedzieć się dodatkowo co nieco o sztuce.

  OdpowiedzUsuń
 11. Myślę, że niedługo wyjdzie wydanie ilustrowane, tak jak poprzednie części ;D Racja, ilości informacji o sztuce są przeogromne ;D

  OdpowiedzUsuń
 12. Dla mnie książki Browna też są świetne. Przeczytała Inferno jednym tchem. Byłam pod wrażeniem zakończenia. Tak jak napisałeś - długo myślałam o zagrożeniu i tzn. 'kac książkowy' nie pozwolił mi sięgnąć po następną pozycję przez kilka dni.

  OdpowiedzUsuń
 13. Nie znam twórczości Browna, ale słyszałam o tej książce wiele dobrego :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Kupiłam tę książkę babci pod choinkę :D Jednak sama zamierzam przeczytać coś tego autora.

  OdpowiedzUsuń
 15. I mamy skrajnie różne opinie. Ja nie odbywałam podróży po śladach Browna, chociaż może kiedyś zobaczę te miejsca z ciekawości. Czytałam z wypiekami na twarzy "Anioły" i "Kod" niestety wszystkie pozostałe książki Browna sa dla mnie wtórne i po prostu nudne, czego powieści z tego gatunku wybaczyć nie mogę.
  "Inferno" mnie wiele razy uśpiło.

  OdpowiedzUsuń
 16. świetna ta książka ;) Uwielbiam Dana Browna tak jak Zafóna <3 Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 17. Ja też uważam, że jest to chyba najlepsza jego książka. Przede wszystkim różni się dużo od poprzednich (chociaż utrzymuje podobną stylistykę), ale jednocześnie nie stawia na kontrowersję. I uwielbiam tematy związane z przeludnieniem itp. :D

  OdpowiedzUsuń