23 sty 2015

0

Kamil pisze #17 Co warto przeczytać w nadchodzących dniach? [SUBIEKTYWNIE]


Przeglądając oferty różnorakich wydawnictw niejednokrotnie zastanawiamy się co tak naprawdę chcielibyśmy przeczytać? Wybór mamy ogromny, na każdej kroku jesteśmy zalewani reklamami, rabatami i konkursami. Nie jest łatwo w tym wszystkim się odnaleźć, jednak chciałbym Wam przybliżyć i zwrócić Waszą uwagę na 5 książek, które osobiście z chęcią przeczytam. Nie spodziewajcie się literatry kobiecej, poezji, romansów i innych gatunków, których nie czytam i na pewno nie będę czytał. To moje własne zestawienie, ale gorąco zachęcam Was do przeczytania opisów, a nuż może Was coś zainteresuje i pokochacie nowy gatunek literacki. Byłbym z tego powodu niezmiernie rad, fajnie poczuć, że poleciło się dobrą książką i to dzięki sobie ktoś znajomy czyta coś, co sami lubimy. No dobra, dość gaworzenia, przedstawiam Państwu mój ranking! No to jedziemy! Na początek kryminał. Nie byle jaki, bo to propozycja od nowego na naszym rynku wydawnictwa Czwarta Strona!

"Pewnego letniego popołudnia na początku lat 80. jedenastoletnia Mariana dokonuje mrożącego krew w żyłach odkrycia. Na karuzeli, do jednego z drewnianych koni, przywiązano jej ojca. Ktoś go śmiertelnie postrzelił, a policja nie może znaleźć sprawcy okrutnego morderstwa.

Trzydzieści lat później Marianna nadal mieszka w tym samym miejscu. Z wielką pasją i oddaniem prowadzi rodzinny sklep z zabytkowymi lalkami. Spokojne i przewidywalne życie kobiety przerywa nagłe pojawienie się Amerykanina Amnona Goldsteina, który bardzo szybko zyskuje zaufanie mieszkańców szwedzkiego miasteczka. Amnon ma w planach odrestaurować starą piekarnię, ale także wyjaśnić pewien sekret z przeszłości."

PREMIERA 28 STYCZNIA

 Książka, na której podstawie powstał serial? Proszę bardzo! Ostatnio dystopie są niezwykle modne, prawda?

"Trzysta lat po spustoszeniu Ziemi przez kataklizm, który uczynił ją niezdatną do życia, ludzie wciąż przebywają w oddalonej od macierzystej planety stacji kosmicznej. Ściśle egzekwowana kontrola narodzin pozwala im oszczędzać kurczące się zasoby, a dorośli skazani za przestępstwa zostają natychmiast straceni. W obawie, że kolonii pozostało niewiele czasu, Kanclerz decyduje o wysłaniu setki młodocianych przestępców na Ziemię, żeby przekonać się, czy powierzchnia planety nadaje się do ponownego zamieszkania. Czy będzie to dla nich szansa na nowe życie, czy wręcz przeciwnie – pewna śmierć?

Zesłańcy lądują na pięknej, dzikiej planecie, gdzie czają się niebezpieczeństwa, o jakich nikomu się nie śniło. W obliczu zagrożenia rodzą się konflikty, mające podłoże w tajemnicach z przeszłości. W domu nikt nie uważał ich za bohaterów, jednak dla całej ludzkości są teraz ostatnią nadzieją na przetrwanie."

PREMIERA 4 LUTEGO

 Dżordżu Martin poleca, więc albo mu dobrze zapłacili, albo książka faktycznie jest taka dobra! Mam nadzieję, na to drugie, bo to pozycja, która musi znaleźć się w mojej biblioteczce!

"Istnieją dwa światy – Amber i Dworce Chaosu. Pomiędzy nimi istnieje nieskończona liczba cieni – rzeczywistości równoległych, które są tylko bladym odbiciem prawdziwych światów.

Corwin jest księciem i prawowitym następcą tronu Amberu. W wyniku wypadku stracił pamięć i nieświadom tego, kim jest, spędził na Ziemi wiele stuleci. Jednak gdy ktoś z jego krewniaków chce go zabić, Corwin musi sobie przypomnieć swoją przeszłość. Dowiaduje się, że jego rodzina posiada niezwykłe zdolności, pozwalające na kontrolowanie rzeczywistości i podróżowanie pomiędzy wymiarami. Corwin postanawia wyjaśnić tajemnicę zniknięcia swego ojca, króla Oberona i staje do brutalnej walki o należny mu tron."

PREMIERA 2 LUTEGO

Wydawnictwo MAG przyzwyczaiło nas do wydawanych książek - klasyka, młode talenty, ale przede wszystkim czysta fantastyka i science-fiction. Nie inaczej jest tym razem, w nowej książce Okorafora.

"Troje nieznajomych, a każde z nich ma swoje problemy. Biolog morski Adaora. Słynny w całej Afryce raper Anthony. Udręczony żołnierz Agu. Kiedy wędrują po plaży Bar Beach w Lagos, legendarnej nigeryjskiej metropolii, są bardziej samotni niż kiedykolwiek.Kiedy jednak coś podobnego do meteorytu wpada do oceanu, troje ludzi zabranych przez falę zostaje ze sobą związanych na wiele trudnych do zrozumienia sposobów. Wraz z Ayodele, gościem z gwiazd, przebijają się przez Lagos i walczą z czasem, by ocalić miasto, świat... i samych siebie."

PREMIERA 4 LUTEGO

Na koniec książka, która sprzeda się tak czy siak. Cokolwiek związanego z Martinem czy jego sławną Grą zyska status bestsellerów lub książek dobrze sprzedających się, ale to w najgorszym wypadku. A gdy w grę wchodzą kobiety to wielka popularność murowana!

"Książka wydana pod egidą George’a R.R. Martina i Gardnera Dozois opowiada o niebezpiecznych kobietach. Są wśród nich wojowniczki, przemierzające otchłanie kosmosu kobiety obcych ras, superbohaterki, weteranki wojenne, czarodziejki i buntowniczki, zabójczynie i królowe.

Książka składa się wyłącznie z premierowych utworów i stanowi bogaty przekrój najpopularniejszych obecnie gatunków. Sam George R.R. Martin napisał minipowieśćKsiężniczka i królowa opowiadającą o Tańcu Smoków,
krwawej wojnie domowej, która rozdarła Westeros dwieście lat przed wydarzeniami opisywanymi w Grze o tron."

PREMIERA 26 STYCZNIA

Przeważa literatura fantastyczna i science-fiction, ale dziwcie się - to są gatunki, które cenię najbardziej i które czytam z największą przyjemnością. Czekam na Wasze propozycję i tytuły, na które czekacie od wieków :D


0 komentarze:

Prześlij komentarz