13 kwi 2015

0

Kamil sztukuje #6 Dzieło sztuki z książki?


Czy książka może być sztuką? Czy z książki można zrobić dzieło sztuki? Odpowiedź jest bardzo prosta, ale i jednocześnie dla niektórych tradycjonalistów okrutna. Origami - zabawa, która swój początek ma bardzo dawno temu. Dla mnie to czarna magia i nie wiem jak z kartki papieru powstają takie cuda - nie mam takich zdolności manualnych i do tego typu prac się po prostu nie nadaję. Możecie pomyśleć, ale jako to? tak niszczyć książkę i robić z niej te dziwne rzeczy? Moi Drodzy, otóż można i jest to niezwykle piękna alternatywa przedstawienia książki. Książka, ten prostokątny blok zbitych kartek może być dziełem sztuki, o ile znajdzie się w odpowiednich rękach. Jesteśmy molami książkowymi, więc czemu by nie pokazać Wam takich skarbów? Mamy trzynasty dzień miesiąca, czas na małą porcję sztukowania!


Isaac G. Salazar

Na początek coś "prostego" ot, układanie stron w ten sposób, by po ucięciu wszystkich w jednej linii powstał napis. Może i wydaje się to proste, ale kupa z tym roboty - sam autor w jednym z wywiadów powiedział, że jedna taka konstrukcja to efekt kilkunastu godzin pracy.Książkowe rzeźby Su Blackwell

Su to mistrzyni! Jej rzeźby są niesamowite, dopieszczone w w każdym elemencie. Jej przygoda z tego typu rzeźbami rozpoczęła się w 2003 roku, po podróży do Tajlandii. Pierwsza wystawa miała miejsce w 2012 roku i tak zaczęła się jej międzynarodowa sława. Co ciekawe, Su bardzo lubi czytać książki :)


Brian Dettmer

To już prawdziwy hardcore! Dzieła autora to tak naprawdę płaskorzeźby wycięte w książkach - masa pracy, cały plan musi być dokładnie przemyślany - jeden zły krok i trzeba wszystko rozpocząć od nowa. Prace autora cieszą się międzynarodową sławą - odwiedziły wszystkie ważniejsze muzea sztuki współczesnej na świecie.

Emma Taylor

Autorka ma własny pomysł na książkowe rzeźby - wybiera się do antykwariatu, przegląda kolejne pozycje, wybiera te, które zrobiły na niej największe wrażenie, dokładnie czyta i uzależnia swoją rzeźbę od historii zawartej w danej książce. W ten sposób każda jej rzeźba nabiera indywidualnego charakteru, każda jest unikalna. Mała rzeźba do kupienia od 50 złotych, 5 zakładek z jej rzeźbami - około 25 :D
0 komentarze:

Prześlij komentarz