27 maj 2015

0

!Top5 Bardzo produktywnych pisarzy

Debiutanci marzą o sławie, chcą napisać książkę wybitną, błagają wydawców, by zgodzili się wydać ich książkę, chcą żyć z pisania. Wszyscy dobrze wiemy, że pisanie książek to bardzo ciężki kawałek chleba i tak po prawdzie tylko nielicznym zapewnia to byt i światową sławę. Z drugiej strony są autorzy, którzy produkują książki taśmowo, spisują swoje pomysły, wydają i zarabiają. Jak to się dzieje? Nie mam pojęcia :) W dzisiejszym rankingu chciałbym przybliżyć Wam sylwetki pisarzy, których pisarska płodność zdumiewa kolejne osoby. Nie jest to typowy ranking, ciężko znaleźć wszystkie informacje o każdym autorze - wybrałem te nazwiska, mniej lub bardziej znane, które miały jakieś rekordy w pisaniu. Zapraszam!


1. Agatha Christie

Po Biblii i dziełach Szekspira najbardziej poczytna autorka na świecie. Światowy fenomen, autorka ponad 80 książek. 79 to zbiory powieści i opowiadań kryminalnych, które przyniosły jej tak niezwykłą popularność. Zapytajcie jakiegoś fana kryminału, czy zna nazwisko Poirot - jeśli nie wie kto to taki, śmiało możecie go wyśmiać, bo prawdziwym fanem gatunku nie jest. Christie debiut zalicza w 1920 roku, w wieku 30 lat i od tej pory zaczyna się jej fantastyczna podróż, która kończy się w 1976 roku. Kończy? Dla wielu czytelników to właśnie jej powieści będą początkiem znajomości z kryminałem o ile z książkami w ogóle.

2. Józef Ignacy Kraszewski

Polski dominator.Ponad 600 wydanych tomów, nie licząc prac redakcyjnych i artykułów. Tytan pracy. W ciągu 57 lat pracy wydał ponad 232 powieści. Dodajmy do tego liczne nowele i wiersze, tłumaczenia w przeróżnych języków - i można się zastanowić, czy gość robił coś w życiu oprócz pisania? Ludzie mają problem z napisaniem pierwszej powieści, a Kraszewski, nie dość, że poliglota, to całe życie poświęcił pisaniu.


3. Barbara Cartland

Autorka ponad 720 książek. Większość to romanse i każdy wielbiciel tego gatunku musiał przeczytać choćby jedną książkę brytyjskiej autorki. Jednak to nie jedyna rekordowa liczba w jej życiu. Cartland jest wpisana do Księgi rekordów Guinnessa! W ciągu jednego roku napisała.. 23 książki. To musiał być bardzo intensywny rok dla pisarki. Można się zastanowić, jaka jest wartość merytoryczna tych powieści i czy faktycznie coś sobą prezentują? 


4. María del Socorro Tellado López

Autorka hiszpańskiego pochodzenia, która publikowała pod pseudonimem Corín Tellado. Specjalizowała się w pisaniu książek o miłości, czyli popularnych romansów. W okresie jej twórczości w Hiszpanii prężnie działała cenzura, która skutecznie uniemożliwiała jej umieszczanie w swoich opowieściach scen miłości, tudzież erotycznych. Jej książki sprzedały się w ponad 400 milionowym nakładzie! To kolejny dowód na to, że literatura kobieca ma się bardzo dobrze. Zapomniałbym! Tellado napisała około 4000 książek.

5. Eleanor Marie Robertson

Inaczej Nora Roberts, autorka romansów, które łączy z powieściami sensacyjnymi czy przygodowymi. Swoją pisarską karierę rozpoczęła w 1981 roku i ta trwa po dzień dzisiejszy. Jej wszystkie, dotychczasowe książki rozeszły się w ponad 300 milionowym nakładzie. Napisała ponad 170 książek i nie zamierz przestać.


 

Możemy się zastanawiać, czy ma to jakikolwiek sens? Może i pierwszych dziesięć powieści napisanych przez autorki romansów czy powieści obyczajów były bestsellerami i dzięki nim zyskały światową sławę, ale każda następna książka kwalifikuje się do dna i szamba. Co ciekawe, fani twórczości nadal będą kupować takie publikacje i bronić ich za wszelką cenę. Gdzie w tym obiektywność? Nie ma kompletnie, bo tak jak i fani Meyer będą jej bronić, tak i sympatycy romansów zawsze będą je czytać. 

0 komentarze:

Prześlij komentarz