13 cze 2015

0

Kamil sztukuje #8 Mól książkowy na obrazach


Jesteśmy molami książkowymi. Książki to nasza pasja, hobby, zainteresowanie, a czasem i całe życie. Zastanawialiście się kiedyś czy mole książkowe były kiedykolwiek w kręgu zainteresowań malarzy lub innych artystów? Jak taki miłośnik książek wyglądał w minionej epoce? Kilkaset lat temu? Historia książki jak i druku są naprawdę fascynujące, uzależnione tak naprawdę od przemian polityczno-społecznych, jakie zachodziły na przestrzeni lat, ale papierowe bloki przetrwały to wszystko i dziś możemy się nimi w pełni cieszyć. Jeśli jesteście zainteresowani jaki wygląda czytanie na obrazach - zapraszam do lektury tego postu!


1. Teodor Axentowicz "Zaczytana"

Malarz, rysownik i grafik, jeden z czołowych reprezentantów młodopolskiej sztuki inspirowanej rodzimym folklorem - był w swoim czasie jednym z najbardziej znanych i cenionych, także za granicą, portrecistów polskich. Kształcił się w Krakowie i w Monachium; od 1895 był profesorem Akademii krakowskiej. Zaczynamy od wieku XX, nie tak całkiem odległego, jak mogłoby się wydawać - młoda kobieta czytająca książkę. Niby nic wielkiego, a jednak przyciąga uwagę.
2. Hermann Fenner-Behmer "Bücherwurm"

Wbrew pozorom, kobieta na obrazie przedstawiona jest jako mól książkowy - tak brzmi tytuł tego obrazu. Miła rzecz dla płci brzydkiej i to właśnie do Was kieruję następujące pytanie - ilu z Was chciałoby mieć takiego mola książkowego w łóżku? :D Warto zaznaczyć, że niemiecki artysta, Hermann Fenner-Behmer specjalizował się w malowaniu eleganckich kobiet oraz scen erotycznych. Bardzo często reprodukował fotografie, przelewając je na płótno.


3. Alexei Alexeivich Harlamoff "Literary Pursuits of a Young Lady"

Jest w tym obrazie coś, co przyciąga wzrok. Gdy tylko go ujrzałem postanowiłem, że znajdzie się w tym poście. Alexei Alexeivich Harlamof - rosyjski artysta, niedoceniany w rodzimym kraju, specjalizował się w portrecie dziecięcym. Stąd właśnie na obrazie obok mamy młodą dziewczynę, którą pochłonęła książka.Subtelne barwy, ciekawy zabieg z lustrem - moim zdaniem to jeden z najładniejszych obrazów przedstawiający czytającą kobietę.


4. Carl Spitzweg "Mól książkowy”

To chyba jeden z najbardziej popularnych obrazów, przedstawiający typowego mola książkowego. Starszy jegomość, prawdopodobnie znajdujący się w bibliotece prywatnej lub publicznej, ma przy sobie 4 książki - jedną czyta, drugą trzyma w ręce, trzecia pod pachą, a czwarta między kolanami. Może i jest to ciut groteskowe, jednak bardzo dobrze odzwierciedla miłość do książek. Powstały w 1850 roku, jest wyceniany na około 400 tysięcy dolarów.


5. Jean-Jacques Henne "La liseuse"

Dlaczego akurat ten obraz znalazł się w tym zestawieniu? Francuskiego malarza uważa się za ostatniego romantyka, wyidealizował portrety młodych kobiet. Malował zmysłowe akty, niejako był zafascynowany kobiecą sylwetką. "The reader", bo tak należy z francuskiego tłumaczyć tytuł dzieła nie przedstawia nic innego jak nagą kobietę, czytającą pewną książkę. Co w tym fascynującego? Niby prozaiczna czynność, nic wielkiego, a przyciąga uwagę.


Zauważyliście pewną prawidłowość? Wszystkie te obrazy pochodzą z XIX i XX wieku. Przeszukując internety w poszukiwaniu tego typu obrazów traficie właśnie na tego typu ujęcia. Zamyślona postawa,postać autentycznie pochłonięta lekturą. Na Pinterestach znajdziecie specjalne profile poświęcone tego typu obrazom - dla Panów, jak i koneserów czytających kobiet jest strona o obrazach przedstawiających czytające kobiety. Jak zwykle dajcie znać co myślicie i jak sądzicie, dlaczego powstało tak mało obrazów książką na pierwszym planie? 

0 komentarze:

Prześlij komentarz