25 mar 2015

0

Chcesz wiedzieć czy jesteś okłamywany?

Pamiętacie może taki serial jak Magia kłamstwa? Zespół dra Lightmana specjalizuje się w ludzkiej mimice i dzięki temu są w stanie określić czy człowiek w danej chwili kłamie czy nie. Serial był sporym sukcesem, a największe zainteresowanie ludzi wzbudziła sama technika odczytywania prawdy lub fałszu. Czy tak można w rzeczywistości? Czy każdy z nas, po krótkim treningu może stać się ekspertem w tej dziedzinie? Książka Anatomia kłamstwa .. wyklucza taką możliwość. Dlaczego? O tym później - najważniejsza kwestia poruszana  wyżej wspomnianej publikacji dotyczy, jak sama nazwa wskazuje genezy kłamstwa, jego rodzajów i sposobach kłamania, podparte i udowodnione autentycznymi przykładami. Jeśli masz nieodparte wrażenie, że ktoś w Twoim otoczeniu Cię okłamuje, obgaduje lub co gorsza zdradza, Anatomia kłamstwa powinna pojawić się w Twojej biblioteczce. 


Grupa ekspertów pod przewodnictwem Phila Houstona opracowała specyficzną metodę odkrywania kłamstwa. Jest ona tak prosta i banalna, że aż dziw, że ktoś nie wpadł na nią dużo wcześniej. Tym bardziej, że Phil pracował w CIA, czyli najbardziej tajemniczej organizacji na świecie. Założenia metody są bardzo proste, jednak trzeba dużego skupienia, aby zrozumieć jej mechanikę za pierwszym razem. Zwłaszcza, że nie jesteśmy ekspertami w dziedzinie ludzkiej ekspresji i mimiki, i tak jak liczenia i pisania, musimy nauczyć się jej od postaw.

Autorzy książki Anatomia kłamstwa opowiadają swoistą historię swojej metody, która jak mówią, zrewolucjonizowała mechanikę przesłuchań nawet na najwyższym, rządowym szczeblu. Czytamy o dniu, w którym Phil wpadł na swój genialny pomysł, jesteśmy świadkami pierwszego przesłuchania, które jest prowadzone podług nowej metody, a które okazuje się spektakularnym sukcesem - najwytrwalsi sceptycy otwierali gęby ze zdziwienia. 

Jednak dla zwykłego czytelnika nie jest ważne wprowadzenie, ani strona techniczna. To co chciałem się dowiedzieć to jak, na własnym krakowskim podwórku wprowadzić nową metodę w życie. Jak odczytać, czy znajomy mnie oszukuje? Jak zauważyć, że jestem okłamywany? Po przeczytaniu Anatomii kłamstwa wniosek nasuwa się sam - to nie jest takie proste. Wymaga to czasu i pracy oraz niewyobrażalnej ilości ćwiczeń aby dojść do pewnej systematyczności, nie mówiąc o perfekcji. Autorzy konsekwentnie wprowadzają nas w swój świat i tłumaczą nam wszystko bardzo powoli, podpierając się dobrymi i zrozumiałymi przykładami. 

Niewątpliwie najciekawszym rozdziałem okazał się ten o ekspresji i swoistej anatomii kłamstwa. Ludzie, którzy kłamią mają swoje odruchy, pewne zachowania, które jasno mówią, że jesteśmy oszukiwani. Ten rozdział jest niewątpliwie przydatny, gdyż każdy z nas może odczytać takie zachowania. Jednocześnie autorzy przestrzegają, żeby nie wierzyć w amerykańskie seriale, w których jeden człowiek na podstawie mimiki twarzy odczytują kłamstwa. Ta metoda jest błędna - niektórzy mogą zaczerwienić się z powodu zażenowania lub wstydu - nie znaczy to, że dana osoba kłamie. Ktoś może mieć jakiś tik niezwiązany z kłamstwem. Mimika to grząski teren, przed którym autorzy Anatomii kłamstwa nas przestrzegają.

Całość książki może okazać się zbyt trudna dla zwykłego czytelnika, a z całej lektury można zapamiętać tylko najważniejsze aspekty. Anatomia kłamstwa jest niewątpliwie dobrą książką dla ludzi, którzy interesują się tym tematem i stykają się z tym na co dzień. To dobra lektura dla wszystkich psychologów i studentów kierunków psychologicznych. Ciekawe informacje znajdą tutaj również ludzie związani z biznesem i ekonomią - przecież w tych tematach kłamstwo stoi na porządku dziennym. Owszem, każdy z nas może się czegoś nauczyć z Anatomii kłamstwa, ale wymaga to czasu i skupienia. Każdy przykład, który prezentują autorzy książki należy szczegółowo przeanalizować i odpowiedzieć sobie na pytanie czy jesteśmy w stanie wykryć kłamstwo na podstawie jednego zdania?

Podsumowując, Anatomia kłamstwa jest ciekawą lekturą, która ukazuje kłamstwo i próby jego wykrycia w kompletnie innym świecie. Dzięki niej możecie dowiedzieć się, w jaki sposób wykryć fałsz i obłudę, jednak pamiętajcie, że wymaga to ćwiczeń i dużego skupienia. Anatomia kłamstwa jest dobrze napisanym podręcznikiem dla wszystkich, którzy szukają czegoś innego pośród literatury popularnej - kryminału, fantastyki czy literatury pięknej. Dodatkowo, dobre przykłady użycia metody zespołu Phila Houstona nadają jej autentyczności i dadzą nadzieję, że my też możemy zostać ekspertami w tej dziedzinie.

Za egzemplarz książki serdecznie dziękuję

www.wsqn.pl

Wydawnictwo
SQN

Data wydania
18 lutego 2015

Liczba stron
299

Ocena
7/10

0 komentarze:

Prześlij komentarz